LİNUX KULLANICILARI İÇİN GİTHUB KULLANIMI


  Yazımda linux kullanıcıları için github kullanımından bahsedicem.Bu yazıda githuba nasıl kayıt olunur kısmının anlatmıcam github hesabınız olduğunu düşünüyorum ,eğer yoksada o kısmı anlatımını beğendim başka bir adrese http://ecylmz.com/107/github-kullanimi/yönlendiriyorum .Ben Githubın yazılımcıların twitterı olduğunu düşünüyorum sizde bu bakış açısıyla bakarsanız kavrama açısından daha güzel olur .Githubta herkesin bir profili var.Bu profilleri takip edebiliyor paylaşımlarını yıldızlayabiliyor hatta yorum bile yapabiliyorusunuz.Bu profilde birden çok kavram söz konusu ilk olarak depo kavramına değineceğim.Depoda github üzerinde proje geliştirmemiz yada bitmiş bir projenizle de olabilir isimlendirerek ortak bir çalışma alanı yapıyorsunuz.Bu depo sayesinde hemde bilgisayarınızda geliştirdiğiniz projenizi korumuş oluyorsunuz Allah korusun bilgisayarınız çökse yada herhangi bir sıkıntı yaşasanız kodlarınızın peşinden yas tutmaya gerek kalmaz.


github

 Depoyu github üzerinden oluşturduktan sonra bilgisayarımızada uzak depodan çekiyoruz.
github

 Çekerken terminalde resimdeki  komutları tek tek çalıştırmak yeterli.Eğer deponuzu silmek isterseniz ise
Github arayüzünde ayarlar bölümü var oradan rahatça silebilirsiniz.

Şimdi depo kavramını anladıysak üzerinde yapıcağımız işlemler nasıl ve neden olucak onu anlatayım.Deponuza projenizin eklemek istiyorsunuz işte buna github ağzıyla commit diyoruz.Terminal de şu komutları çalıştırıyorsunuz.

$git clone uzak sunucu adresi
 Bu komutla deponuzu bilgisyarınıza çekiyorsunuz.

$git add göndericeğiniz dosya adı 
Bu komutla uzak depoya dosya ekliyoruz.

$git commit -m "tırnak içerisine açıklama yazıyoruz dosya ile ilgili olabilir yada siz ne isterseniz" Gönderdiğimiz dosyaya açıklama ekliyoruz.

$git push -u origin branchadı
Burda ise branch  üzerinden dosya üzerinde yapılan değişiklikleri  gönderiyoruz.

Branch bahsetmek istediğim diğer bir kavram.Branch ile projemizi birden çok dalla yada isterseniz tek dal üzerinden de yapabilirsiniz yönetiyoruz.Böylelikle proje dallara ayrılıyor yani depoyu ağaca benzetirsek   branch ağacı dalları gibi düşünebilirsiniz projeye eklediğimiz dosyalar veya değişiklikler bu dal üzerinde oluyor.
Ana brancımız masterdır.Master branchı depoyu oluşturduğumuzda varsayılan olarak bulunuyor.Yeni brach eklemek isterseniz ise bu komutla depomuza ekleyebiliyoruz.
$git branch branch adı  

Eğer oluşturduğunuz yeni branca geçmek istiyorsanız.

$git checkout yenidal ismi

Birden fazla  branchım oldu bu değişiklileri birleştirmek istersem 
$git merge branchadı

Brancı silmek içinde
$git branch -D branchadı

 Peki projemdeki bir dosyayı silmek istiyorum.O zaman bu komutu çalıştırıyorum;

GİTHUB $git rm -r dosya adı

Ve yaptığımız bu silme değişikliğinide uzak depoya göndermek için
$git push -u origin branchadı

$git status 
 Şuanda github da ne konumda olduğunuza bakmak istiyorsanız.Bu komut ile localiniz de ki klasörünüz de değişen,eklenen ve silinen dosyaları görürsünüz.


 Bu komut ile de nerde değişiklik yaptıysanız satır satır gösterir.
$git diff dosyaadı

$ git pull
Son olarak bu komut ilede projede yapılan değişiklileri kendi bilgisayarınıza çekebiliyorsunuz.Yani arkadaşlarınızın proje üzerinde yaptığı değişiklerden haberdar oluyorsunuz.

Yorumlar

Popüler Yayınlar